URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE
Reklamacje urządzeń elektrycznych i elektronicznych charakteryzuje bardzo duża szczegółowość dotycząca poszczególnych urządzenia elektryczne
reklamacje branża elektryczna, reklamacje urządzeń elektronicznych
Zgłoszenia reklamacyjne dotyczące urządzeń elektrycznych lub elektronicznych charakteryzuje bardzo dokładną ewidencją związana z opisem danego urządzenia. Wynika to z faktu, że urządzenia takie są zwykle dość kosztowne. W związku z tym zarówno producenci jak i dystrybutorzy są zainteresowani dokładną wiedzą ile razy dane urządzenie było naprawiane w określonym czasie.
Ponadto serwis napraw urządzeń elektronicznych często zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji uszkodzeń wg standardu IRIS. Pozwala on na raportowanie i analizowanie uszkodzeń wg zgrupowanych cech.
Numer RMA
W celu wprowadzenia do ewidencji reklamacji należy zarejestrować zgłoszenie reklamacyjne poprzez specjalny internetowy formularz zgłoszenia reklamacyjnego zawierającego niezbędne podstawowe informacje. Zapisane zgłoszenie reklamacyjne ma przypisany automatycznie unikalny numer zgłoszenia internetowego (numer referencyjny lub numer RMA).
Numer ten może się przypisywać automatycznie, czyli być automatycznie nadawany. Przez pracowników serwisu centralnego akceptującego dane zgłoszenie. Akceptacja zgłoszenia skutkuje nadaniem numeru RMA. Zgłaszającego informuje się o tym fakcie mailowo, otrzymuje się powiadomienie z informacją jaki to numer ma jego zgłoszenie. Otrzymany numer RMA zgłaszający powinien umieścić w sposób widoczny i czytelny na przesyłce przekazywanej do serwisu gwarancyjnego
EICTA – IRIS
EICTA IRIS to europejski system kodowania napraw. Zastosowanie tego rozwiązania podczas rejestrowania zgłoszeń reklamacyjnych przyśpiesza i ułatwia pracę w serwisie. Osoba zgłaszająca reklamację przez internet wybiera kod warunków uszkodzenia. A także kod objawu, czyli informacje za pomocą rozwijanej listy wyboru opisów słownych.
Serwisant po otrzymaniu urządzenia do naprawy widzi wybrane pozycje, które może zmienić. A także uzupełnia dane o kod uszkodzenia, kod sekcji oraz kod naprawy i wymienione części. Rejestrowanie napraw w oparciu o kody EICTA IRIS pozwalają na szybkie analizowanie, raportowanie wykonywanych napraw. Jak również wspomaga pracę serwisu, pokazując przy jakim urządzaniu najczęściej jakie psują się podzespoły oraz jakie wykonywano czynności naprawcze. Serwisant ma do wglądu informację o 5 najczęściej powtarzających się naprawach w ramach danego artykułu.